Pasta Primavera
A flavorful spring recipe that you and your family will savor. Use your favorite spring vegetables from your garden or local farmers market: kohlrabi, sugar snap peas, carrots, and asparagus are all delicious options.
- Yield
- 3 servings
- Serving size
- 1/3 of recipe
- Rating
- 3.96 of 5 (621 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup pasta, uncooked
- 1 tablespoon vegetable oil
- 2 cups mixed vegetables, chopped
- 1 cup tomatoes, chopped
- 1 tablespoon margarine
- 1/4 teaspoon garlic powder
- 1/8 teaspoon black pepper
- 3 tablespoons Parmesan cheese
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook noodles according to package directions.
- While noodles are cooking, heat oil in a large skillet over medium heat.
- Add vegetables and sauté until tender; stir constantly.
- Add tomato and sauté 2 more minutes.
- Toss vegetables with noodles and margarine.
- Add seasonings; sprinkle with Parmesan cheese.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 314.34 |
| Total Fat | 10.06 g |
| Saturated Fat | 2.24 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 4.35 mg |
| Carbohydrates | 45.28 g |
| Dietary Fiber | 7.62 g |
| Total Sugars | 5.83 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.45 g |
| Calcium | 89 mg |
| Potassium | 388 mg |
| Sodium | 147.47 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Phosphorus | 159 mg |
| Selenium | 25 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 325 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 14 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 43 mcg |
| Folate | 133 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 40 mg |
Recipes you may also like
- Stovetop Tamale Pie
- White Chicken Chili
- Red Hot Fusilli
- Scalloped Potatoes
- Slow Cooker Beef Stew
- Tomato and Garlic Omelet
- Baked Potatoes Primavera
- Potato Nachos
Source
Recipe by: Utah State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pasta-primavera. Federal works are public domain in the United States.