White Chicken Chili
Get three food groups in one delicious and hearty soup.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 1/2 cups
- Rating
- 3.38 of 5 (39 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 tablespoons olive oil (or cooking oil of choice)
- 1 medium onion, finely chopped
- 1 can (4 ounces) green chilies, drained
- 2 cans (15.5 ounces each) low-sodium Great Northern Beans
- 1 can (14.5 ounces) low-sodium chicken broth
- 2 teaspoons garlic powder
- 1/2 teaspoon black pepper
- 2 teaspoons ground cumin
- 1 1/2 cups cooked chicken, cubed
- 1/2 cup mozzarella cheese, shredded
- fresh parsley (optional for garnish)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat oil in a large saucepan.
- Add onion and cook until tender.
- Add green chilies, beans (do not drain), chicken broth, garlic powder, pepper, ground cumin, and chicken.
- Bring to a boil.
- Reduce heat and simmer for 10 minutes or until desired thickness.
- Serve hot, topped with cheese.
- Add parsley if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 318.24 |
| Total Fat | 9.03 g |
| Saturated Fat | 2.41 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 39.46 mg |
| Carbohydrates | 35.48 g |
| Dietary Fiber | 7.92 g |
| Total Sugars | 3.35 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 25.08 g |
| Calcium | 168 mg |
| Potassium | 777 mg |
| Sodium | 431.92 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 93 mg |
| Phosphorus | 360 mg |
| Selenium | 19 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 134 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 74 mg |
Notes
To reduce sodium content of soups, drain and rinse canned beans, use low-sodium broth, and add your own spices instead of using a seasoning packet.
Recipes you may also like
- Red Hot Fusilli
- One Pan Spaghetti
- Scalloped Potatoes
- Orange Pork Chops
- Pineapple Pork
- Pasta Primavera
- Tomato and Garlic Omelet
- Baked Potatoes Primavera
Source
Recipe by: University of Nebraska at Lincoln — Nebraska Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/white-chicken-chili. Federal works are public domain in the United States.