One Pan Spaghetti
Perfect for a busy weeknight, this one pan spaghetti dish has grains, vegetables, meat, and dairy. Enjoy it with a side of fruit.
- Yield
- 10 servings
- Serving size
- 1 cup
- Rating
- 3.63 of 5 (130 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 ounces
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 pound 90% lean ground beef
- 1 medium onion, chopped
- 3 1/2 cups water
- 1 can (15 ounces) low-sodium tomato sauce
- 1/2 teaspoon sugar
- 2 teaspoons dried oregano
- 1/2 teaspoon garlic powder
- 1/2 teaspoon rosemary
- 1/4 teaspoon black pepper
- 16 ounces spaghetti noodles, broken
- 1 cup Parmesan cheese, shredded
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Brown meat and onions in a large skillet over medium-high heat (300 degrees F in an electric skillet).
- Drain fat.
- Stir in water, tomato sauce, sugar, and spices; bring to a boil.
- Add spaghetti, cover pan, and simmer 10 to 15 minutes, stirring often to prevent sticking.
- When spaghetti is tender, top with grated cheese.
- Refrigerate leftovers with in 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 317.48 |
| Total Fat | 6.99 g |
| Saturated Fat | 2.89 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 33.17 mg |
| Carbohydrates | 44.44 g |
| Dietary Fiber | 3.39 g |
| Total Sugars | 3.12 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.43 g |
| Calcium | 105 mg |
| Potassium | 336 mg |
| Sodium | 145.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 43 mg |
| Phosphorus | 210 mg |
| Selenium | 43 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 29 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 1 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 162 mcg |
| Thiamin | 0.4 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 40 mg |
Notes
For 16 ounces of broken spaghetti noodles, use about 1/3 of a one pound box.
Recipes you may also like
- White Chicken Chili
- Orange Pork Chops
- Pineapple Pork
- Tomato and Garlic Omelet
- Stovetop Tamale Pie
- Pulled Pork Sandwich with Red Cabbage and Carrot Slaw
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/one-pan-spaghetti. Federal works are public domain in the United States.