Orange Pork Chops
Sweet potatoes and oranges are a wonderful pairing to pork chops. Enjoy this flavorful dish with a side of brown rice.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1 prepared pork chop,1/2of recipe
- Rating
- 3.94 of 5 (52 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 5 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 2 pork chops
- 1 medium sweet potato, peeled
- 1/2 medium orange, sliced
- cinnamon (dash, optional)
- salt (dash, optional)
- black pepper (dash, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 350 degrees F. In a medium skillet, brown pork chops in a small amount of oil.
- Cut sweet potato into 1/2-inch slices.
- Place meat and sweet potato slices in a baking dish and top with orange slices; sprinkle with seasonings if desired.
- Cover and bake for 1 hour until meat is tender.
- Cook pork to 145 degrees F.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 316.48 |
| Total Fat | 8.86 g |
| Saturated Fat | 3.02 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 104.39 mg |
| Carbohydrates | 15.03 g |
| Dietary Fiber | 2.53 g |
| Total Sugars | 6.73 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 42.54 g |
| Calcium | 44 mg |
| Potassium | 950 mg |
| Sodium | 203.83 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 57 mg |
| Phosphorus | 415 mg |
| Selenium | 71 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 491 mcg |
| Vitamin B6 | 1.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 32 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 1 mcg |
| Folate | 14 mcg |
| Thiamin | 1.1 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 14 mg |
| Choline | 125 mg |
Recipes you may also like
- One Pan Spaghetti
- White Chicken Chili
- Stovetop Tamale Pie
- Pineapple Pork
- Pulled Pork Sandwich with Red Cabbage and Carrot Slaw
- Tomato and Garlic Omelet
- Slow Cooker Beef Stew
- Sardine, Cucumber, and Tomato Sandwich
Source
Recipe by: Simply Seniors Cookbook — Utah State University Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/orange-pork-chops. Federal works are public domain in the United States.