Slow Cooker Beef Stew
Prepare this in the morning and let it cook all day, so that you can enjoy a healthy and hearty dinner as soon as you walk in the door.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.75 of 5 (77 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 4 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 pounds stew meat, cut into 1-inch cubes
- 1/4 cup flour
- salt and pepper (optional, to taste)
- 2 cups water
- 2 teaspoons beef bouillon (2 cubes)
- 1 garlic clove, finely chopped
- 3 medium carrots, sliced
- 3 medium potatoes, diced
- 1 onion, chopped
- 1 celery stalk, sliced
- add herbs as desired (bay leaf, basil, oregano, etc.) (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Place meat in slow cooker.
- Mix flour, salt, and pepper in a medium bowl, and pour over meat; stir to coat.
- Add remaining ingredients and stir to mix.
- Cover and cook on low for 8 to 10 hours or high for 4 to 6 hours.
- Stir stew thoroughly before serving.
- If using bay leaf, discard before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 307 |
| Total Fat | 5.01 g |
| Saturated Fat | 2.04 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 93.36 mg |
| Carbohydrates | 27.73 g |
| Dietary Fiber | 3.39 g |
| Total Sugars | 3.68 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 36.04 g |
| Calcium | 54 mg |
| Potassium | 1090 mg |
| Sodium | 345.89 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 52 mg |
| Phosphorus | 421 mg |
| Selenium | 36 mg |
| Zinc | 6 mg |
| Vitamin A | 236 mcg |
| Vitamin B6 | 1.3 mg |
| Vitamin B12 | 2.5 mcg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 56 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.5 mg |
| Niacin | 12 mg |
| Choline | 117 mg |
Recipes you may also like
- Potato Nachos
- Chicken Club Salad
- Pulled Pork Sandwich with Red Cabbage and Carrot Slaw
- Mac and Beans Medley
- Stovetop Tamale Pie
- Peanut Butter Banana Breakfast Shake
- Pineapple Chicken
- Vegetable and Turkey Stir Fry
Source
Recipe by: Montana State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/slow-cooker-beef-stew. Federal works are public domain in the United States.