Mac and Beans Medley
Bell peppers, tomatoes, and beans add color and flavor to this meal, while the red pepper flakes add a little bit of heat.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.61 of 5 (62 ratings)
Food groups
- Grains: 1 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 4 garlic cloves
- 1 bell pepper (green, red, yellow, or orange)
- 2 tablespoons cooking oil
- 1 can (14.5 ounces) low-sodium tomatoes, diced
- 1/2 teaspoon red pepper flakes, crushed
- 1 can (15.5 ounces) low-sodium beans, drained and rinsed (black, kidney, pinto or other)
- 2 cups cooked macaroni, without salt or fat added (or other pasta)
Directions
- Wash hands with warm water and soap.
- Peel and finely chop the garlic.
- Core, seed, and finely chop the bell pepper.
- Heat oil in large skillet over medium-high heat.
- Add garlic and bell pepper.
- Cook for one minute.
- Do not let garlic brown.
- Add diced tomatoes (do not drain) and red pepper flakes.
- Cover the skillet and lower heat.
- Cook for 10 minutes or until sauce is slightly thickened.
- Add beans and cooked macaroni to skillet and cook 5 minutes or until heated through.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 302.95 |
| Total Fat | 8.29 g |
| Saturated Fat | 1.22 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.4 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 46.27 g |
| Dietary Fiber | 11.35 g |
| Total Sugars | 4.22 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.96 g |
| Calcium | 85 mg |
| Potassium | 625 mg |
| Sodium | 163.79 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 65 mg |
| Phosphorus | 187 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 29 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 38 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 16 mcg |
| Folate | 163 mcg |
| Thiamin | 1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 40 mg |
Recipes you may also like
- Chicken Club Salad
- Peanut Butter Banana Breakfast Shake
- Potato Nachos
- Pineapple Chicken
- Vegetable and Turkey Stir Fry
- Peanut Butter Bread
- Stuffed Summer Squash
- Baked Apples and Sweet Potatoes
Source
Recipe by: Champions for Change Recipes — Arizona Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/mac-and-beans-medley. Federal works are public domain in the United States.