Scalloped Potatoes
A hearty side dish that would go well with a flavorful fish recipe and a fresh green salad.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 1/2 cups prepared potatoes, 1/4 of recipe (390g)
- Rating
- 3.17 of 5 (30 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- 6 cups potatoes
- 2 tablespoons margarine
- 1 cup onions, sliced
- 3 tablespoons flour
- 1/4 teaspoon black pepper
- 2 cups whole milk
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash potatoes; peel and slice into thin slices.
- Melt 1 tablespoon of margarine in heavy, deep skillet.
- Remove skillet from heat; spread half of potato slices in skillet.
- Cover potatoes with onions.
- Sprinkle half of flour and pepper over potato mixture.
- Add remaining potato slices, flour, and pepper.
- Cut 1 tablespoon of margarine into small pieces and place on top of potato mixture.
- Pour milk over potato mixture; bring to boil over high heat.
- Reduce heat to medium low, cover, and cook until potatoes are tender, about 15 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 319.72 |
| Total Fat | 8.43 g |
| Saturated Fat | 3.2 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 14.71 mg |
| Carbohydrates | 52.47 g |
| Dietary Fiber | 4.9 g |
| Total Sugars | 9.74 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 9.62 g |
| Calcium | 189 mg |
| Potassium | 1227 mg |
| Sodium | 114.14 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 72 mg |
| Phosphorus | 271 mg |
| Selenium | 5 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 98 mcg |
| Vitamin B6 | 1 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 20 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 75 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 52 mg |
Notes
Leave potato skins on for more nutrition!
Recipes you may also like
- Red Hot Fusilli
- White Chicken Chili
- Tomato and Garlic Omelet
- The Bosnian Pot
- Baked Potatoes Primavera
- Pasta Primavera
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
Source
Recipe by: Recipes and Tips for Healthy, Thrifty Meals — USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/scalloped-potatoes. Federal works are public domain in the United States.