Baked Potatoes Primavera
A simple primavera sauce mixed with frozen vegetables takes baked potatoes to a new level.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 potato with 1/4 of topping, 1/4 of recipe (475g)
- Rating
- 3.37 of 5 (71 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 2 1/2 cups
Ingredients
- 4 medium potatoes
- 4 cups mixed vegetables (frozen)
- 1 cup sour cream, non-fat
- 1/2 teaspoon dried oregano
- 1/2 teaspoon dried basil
- black pepper (to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Pierce each potato several times with a fork.
- Microwave on high until tender, about 3-4 minutes per potato.
- Steam mixed vegetables until hot.
- Mix the sour cream with the herbs and pepper.
- Split the potatoes in the center and fill with steamed veggies.
- Top with sour cream and serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 323.94 |
| Total Fat | 0.51 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 5.4 mg |
| Carbohydrates | 69.47 g |
| Dietary Fiber | 11.92 g |
| Total Sugars | 7.91 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.38 g |
| Calcium | 153 mg |
| Potassium | 1312 mg |
| Sodium | 166.23 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 4 mg |
| Magnesium | 96 mg |
| Phosphorus | 271 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 430 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 50 mcg |
| Folate | 91 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 81 mg |
Recipes you may also like
- Tomato and Garlic Omelet
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Scalloped Potatoes
- Red Hot Fusilli
- White Chicken Chili
- Avocado Melon Breakfast Smoothie
- Pasta Primavera
Source
Recipe by: Food and Health Communications, Inc.
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/baked-potatoes-primavera. Federal works are public domain in the United States.