Avocado Melon Breakfast Smoothie
A delightful concoction of green fruits and vegetables plus fat-free dairy. With convenience built in, this refreshing smoothie can be made a day ahead. Keeps well in the refrigerator up to 24 hours.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.73 of 5 (412 ratings)
Food groups
- Dairy: 1 cup
- Fruit: 3/4 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 large, ripe avocado
- 1 cup honeydew melon chunks (about 1 slice)
- lime, juiced (1 1/2 tsp lime juice)
- 1 cup milk (fat free)
- 1 cup fat-free yogurt (plain)
- 1/2 cup 100% apple juice or white grape juice
- 1 tablespoon honey
Directions
- Cut avocado in half, remove pit.
- Scoop out flesh, place in blender.
- Add remaining ingredients; blend well.
- Serve cold. (Keeps well in refrigerator up to 24 hours.
- If made ahead, stir gently before pouring into glasses.)
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 330.09 |
| Total Fat | 12.67 g |
| Saturated Fat | 2.48 g |
| Monounsaturated Fat | 8 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 8.55 mg |
| Carbohydrates | 44.74 g |
| Dietary Fiber | 5.8 g |
| Total Sugars | 36.78 g |
| Added Sugars included | 8 g |
| Protein | 13.16 g |
| Calcium | 417 mg |
| Potassium | 1117 mg |
| Sodium | 164.68 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 71 mg |
| Phosphorus | 370 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 81 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 48 mg |
| Vitamin D | 3 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 18 mcg |
| Folate | 94 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.6 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 58 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with one slice toasted whole-wheat bread.
Recipes you may also like
- Savory Bread Pudding with Kale and Butternut Squash
- Macaroni Chick-Pea Soup
- Macaroni & Cheese with Broccoli
- Split Pea Soup
- Baked Potatoes Primavera
- Fruit Yogurt Parfait
- Tomato and Garlic Omelet
- Great Northern Bean Soup
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/avocado-melon-breakfast-smoothie. Federal works are public domain in the United States.