Orange Banana Frosty
The perfect treat to end a hot summer day. Toss the ingredients in the blender and enjoy!
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.93 of 5 (345 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 1 medium banana, frozen
- 1/2 cup low-fat plain yogurt
- 1/2 cup orange juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put all ingredients in a blender and mix well.
- Add more liquid if you want the drink thinner.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 128.84 |
| Total Fat | 1.35 g |
| Saturated Fat | 0.69 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 24.81 g |
| Dietary Fiber | 1.26 g |
| Total Sugars | 19.28 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.18 g |
| Calcium | 121 mg |
| Potassium | 462 mg |
| Sodium | 42.88 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 34 mg |
| Phosphorus | 114 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 10 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 19 mg |
Recipes you may also like
- Easy Baked Acorn Squash
- Caribbean Pink Beans
- Wild Rice Muffins
- Country Style Potato Salad
- Roasted Chickpeas (Garbanzo Beans)
- Maple Sweet Potatoes
- Zesty Pasta Primavera Salad
- Quick Black Bean Salad
Source
Recipe by: Recipe Collection — University of Nebraska at Lincoln — Nebraska Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/orange-banana-frosty. Federal works are public domain in the United States.