Easy Baked Acorn Squash
This sweet and nutty squash pairs well with meats and other main dishes.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1
- Rating
- 4.20 of 5 (5 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 acorn squashes
- 4 tablespoons maple syrup or honey (can replace with 1/4 teaspoon ground black pepper per squash half for a savory flavor)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 400 °F. Cut acorn squash in half and scoop out seeds.
- Fill a baking pan with about 1/2 inch of water.
- Place the squash in the pan, flesh side up.
- If they are lopsided, slice the underside horizontally so the bottom sits flat on the pan.
- Add 1 tablespoon maple syrup or honey (or ground pepper if you prefer a savory flavor) to each half and spread evenly across the flesh.
- Bake for about 1 hour, or until flesh is tender.
- Serve as a side with meat or another main dish.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 128.78 |
| Total Fat | 0.64 g |
| Saturated Fat | 0.13 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 32.68 g |
| Dietary Fiber | 5.18 g |
| Total Sugars | 22.46 g |
| Added Sugars included | 16 g |
| Protein | 1.7 g |
| Calcium | 41 mg |
| Potassium | 451 mg |
| Sodium | 3.09 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 36 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 478 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 37 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
This recipe contains one or more ingredients considered to be traditional or indigenous to Native American communities in certain regions across North America.
Recipes you may also like
- Caribbean Pink Beans
- Quick Black Bean Salad
- Squash Soup
- 3-Can Chili
- Caribbean Bean Salad
- Mango Cucumber Soup
- Three Sisters Soup
- Batido (Smoothie)
Source
Recipe by: Recipe adapted from American Indian Health and Wellness Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/easy-baked-acorn-squash. Federal works are public domain in the United States.