Batido (Smoothie)
This refreshing smoothie is a blend of papaya, banana, and yogurt and makes a satisfying part of breakfast or any time of day. Mix in frozen or fresh berries for a variety of flavors.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 8 ounces
- Rating
- 3.88 of 5 (388 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1 cups
Ingredients
- 2 cups papaya chunks (fresh or frozen)
- 2 bananas (overripe, sliced)
- 1 cup plain low-fat yogurt
- 1 cup ice cubes
Directions
- Put all the ingredients in the blender.
- Put the lid on tightly.
- Turn the blender to a medium setting and blend until the ice is chopped and the mixture is smooth, about 1 minute.
- Serve right away or cover and refrigerate up to 4 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 135.17 |
| Total Fat | 1.34 g |
| Saturated Fat | 0.75 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 3.68 mg |
| Carbohydrates | 27.52 g |
| Dietary Fiber | 2.47 g |
| Total Sugars | 20.72 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.07 g |
| Calcium | 134 mg |
| Potassium | 499 mg |
| Sodium | 51.88 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 46 mg |
| Phosphorus | 110 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 48 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 58 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 47 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Citrus Vegetables
- Salsa Pinto Beans
- Spring Vegetable Soup
- Fruit Compote
- Farmers Market Gazpacho
- Spring Vegetable Sauté
- Bell Pepper and Potato Salad
- Mashed Parsnips and Potatoes
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/batido-smoothie. Federal works are public domain in the United States.