Bell Pepper and Potato Salad
A zesty and colorful side dish that the whole family will enjoy!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup prepared salad
- Rating
- 3.68 of 5 (28 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 6 small red potatoes, quartered
- 1/2 cup Italian dressing, fat-free
- 1 1/2 teaspoons mustard, spicy brown
- 1 tablespoon fresh parsley, chopped
- 1/2 teaspoon garlic salt
- 1/4 teaspoon ground black pepper
- 1/2 cup green bell pepper, chopped
- 1/2 cup red bell pepper, chopped
- 1/2 cup green onion, sliced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook potatoes in boiling water over high heat until tender, about 10 minutes.
- Drain well and let cool.
- Place potatoes in a medium bowl and set aside.
- In a small bowl, combine dressing, mustard, parsley, and seasonings.
- Pour mixture over potatoes and toss well.
- Carefully stir in bell peppers and green onions.
- Cover and chill until ready to serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 138.59 |
| Total Fat | 0.5 g |
| Saturated Fat | 0.14 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.39 mg |
| Carbohydrates | 30.77 g |
| Dietary Fiber | 3.38 g |
| Total Sugars | 4.72 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 3.82 g |
| Calcium | 28 mg |
| Potassium | 848 mg |
| Sodium | 330.38 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Phosphorus | 131 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 31 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 46 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 33 mcg |
| Folate | 53 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 29 mg |
Recipes you may also like
- Spring Vegetable Sauté
- Farmers Market Gazpacho
- Fruit Compote
- Spring Vegetable Soup
- Mashed Parsnips and Potatoes
- Salsa Pinto Beans
- Citrus Vegetables
- Batido (Smoothie)
Source
Recipe by: California Department of Health Services — California Children’s 5-A-Day Power Play Campaign
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/bell-pepper-and-potato-salad. Federal works are public domain in the United States.