Fruit Compote
This compote has a thick and sweet sauce that is mixed with fruit for a delicious dessert.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1/2 cup prepared compote, 1/5 of recipe
- Rating
- 3.28 of 5 (76 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup pineapple chunks (8 ounce can, juice packed)
- 1 1/2 cups orange juice
- 1 tablespoon cornstarch
- 1 medium banana (peeled and sliced)
- 1 pear (sliced in cubes)
- 2 peaches (sliced in cubes)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Drain the juice from the canned pineapple into a small saucepan.
- Stir in orange juice and cornstarch.
- Blend until smooth.
- Bring to a boil over medium heat, stirring constantly.
- Let the juice mix cool to room temperature.
- While the juice mix is cooling, peel and slice the banana.
- Wash the pear and peaches and cut them into cubes.
- Pour the cooled juice mix into a large bowl.
- Add the pieces of pineapple, banana, pear, and peaches.
- Stir together.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 137.87 |
| Total Fat | 0.61 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 32.13 g |
| Dietary Fiber | 3.07 g |
| Total Sugars | 24.07 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.69 g |
| Calcium | 21 mg |
| Potassium | 410 mg |
| Sodium | 10.98 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 31 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 17 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 33 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 34 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Notes
You can serve this compote in serving dishes, or over frozen yogurt or waffles.
Recipes you may also like
- Farmers Market Gazpacho
- Spring Vegetable Sauté
- Spring Vegetable Soup
- Bell Pepper and Potato Salad
- Salsa Pinto Beans
- Citrus Vegetables
- Mashed Parsnips and Potatoes
- Batido (Smoothie)
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-compote. Federal works are public domain in the United States.