Spring Vegetable Sauté
Bursting with delicious spring flavors, this delicious sauté is perfect with a side of roasted chicken, fish, or tofu.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.18 of 5 (115 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 teaspoon olive oil (or cooking oil of choice)
- 1/2 cup medium sweet onion, sliced
- 1 garlic clove, finely chopped
- 3 small new potatoes, quartered
- 3/4 cup carrots, sliced
- 3/4 cup asparagus pieces
- 3/4 cup sugar snap peas, or green beans
- 1/2 cup radishes, quartered
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1/2 teaspoon dried dill
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Heat the oil in a large skillet over medium heat.
- Cook the onion for 2 minutes, then add the garlic and cook another minute Stir in the potatoes and carrots.
- Cover, turn the heat to low, and cook until almost tender, about 4 minutes.
- If the vegetables start to brown, add a tablespoon or two of water.
- Now add the asparagus, peas, radishes, salt, pepper, and dill.
- Cook, stirring often, until just tender -- about 4 minutes more.
- Serve immediately.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 138.1 |
| Total Fat | 1.46 g |
| Saturated Fat | 0.25 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 28.49 g |
| Dietary Fiber | 4.39 g |
| Total Sugars | 4.33 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 4.09 g |
| Calcium | 46 mg |
| Potassium | 769 mg |
| Sodium | 181.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 43 mg |
| Phosphorus | 111 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 188 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 19 mcg |
| Folate | 55 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 26 mg |
Recipes you may also like
- Farmers Market Gazpacho
- Fruit Compote
- Bell Pepper and Potato Salad
- Spring Vegetable Soup
- Salsa Pinto Beans
- Mashed Parsnips and Potatoes
- Citrus Vegetables
- Batido (Smoothie)
Source
Recipe by: US Department of Health and Human Services — National Cancer Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spring-vegetable-saute. Federal works are public domain in the United States.