Fruit Slush
Serve this fruit slush as a drink or a dessert, and keep leftovers in the fridge for later. Pour it over fresh ice when you are ready to eat.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 4.00 of 5 (340 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
Ingredients
- 3 cups cantaloupe or watermelon, coarsely chopped, seeded, peeled
- kiwifruit, coarsely chopped (optional, 2 small)
- sugar (optional)
- 2 tablespoons lime juice
- 2 cups water
- ice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a blender, puree fruit and lime juice until smooth.
- Add sugar if desired.
- Combine fruit mixture and water in a large pitcher.
- To eliminate the pulp pour through a strainer (optional).
- Cover and refrigerate for up to a week.
- To serve, stir well and pour into tall glasses over ice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 46.11 |
| Total Fat | 0.21 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 10.14 g |
| Dietary Fiber | 0.96 g |
| Total Sugars | 9.29 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.99 g |
| Calcium | 15 mg |
| Potassium | 192 mg |
| Sodium | 39.83 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 21 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 270 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 17 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 9 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Kabob
- Asparagus with Gremolata Sauce
- Layered Black Bean Dip
- Vegetarian Stuffed Peppers
- Roasted Cauliflower Steaks
- Sautéed Beet Greens
- Spicy Okra
- Cucumber Yogurt and Cream Cheese Dip
Source
Recipe by: Food Hero — Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-slush. Federal works are public domain in the United States.