Cucumber Yogurt and Cream Cheese Dip
Try this cool and tangy low-fat yogurt dip with your favorite vegetables.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe
- Rating
- 3.71 of 5 (34 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1 cup low-fat plain yogurt
- 4 ounces low-fat cream cheese, softened
- 1 cup cucumber
- 1 clove garlic, chopped
- salt and lemon pepper, to taste (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Stir yogurt and cream cheese until smooth.
- Rinse the cucumber under running water.
- Slice the cucumber in half the long way and run a spoon down the middle to remove the seeds.
- Chop the cucumber into small pieces.
- Stir the cucumber, chopped garlic, and seasonings (optional) into the yogurt mixture.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 50.57 |
| Total Fat | 2.66 g |
| Saturated Fat | 1.6 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 9.49 mg |
| Carbohydrates | 3.96 g |
| Dietary Fiber | 0.09 g |
| Total Sugars | 3.24 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 2.84 g |
| Calcium | 80 mg |
| Potassium | 130 mg |
| Sodium | 72.69 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 70 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 28 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 3 mcg |
| Folate | 7 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 7 mg |
Notes
To quickly soften cream cheese, microwave for approximately 20 seconds.
Recipes you may also like
- Sautéed Beet Greens
- Melon and Mint
- Yogurt Pops
- Layered Black Bean Dip
- Fruit Kabob
- Microwave Cauliflower and Peas in Cream Sauce
- Herbed Vegetables
- Fruit Slush
Source
Recipe by: Iowa Department of Public Health — Iowa Nutrition Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cucumber-yogurt-and-cream-cheese-dip. Federal works are public domain in the United States.