Yogurt Pops
A quick, easy, and delicious frozen dessert made with your favorite fruit juice and yogurt.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1 pop, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.46 of 5 (48 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
Ingredients
- 3/4 cup yogurt, fat-free (flavored or plain)
- 3/4 cup 100% fruit juice
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put the yogurt and juice in a bowl.
- Stir together well.
- Pour the mix into paper cups.
- Stick a popsicle stick in the center of the mix in the cup.
- Place the yogurt pops in the freezer until they turn solid.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 52.64 |
| Total Fat | 0.2 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.92 mg |
| Carbohydrates | 10.03 g |
| Dietary Fiber | 0.09 g |
| Total Sugars | 9.47 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 2.6 g |
| Calcium | 92 mg |
| Potassium | 159 mg |
| Sodium | 36.78 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 11 mg |
| Phosphorus | 73 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 1 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 6 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 8 mg |
Notes
Here are some good flavor mixes for yogurt pops: You can buy popsicle sticks in a crafts store, or in the crafts department of a discount store. You can also use a popsicle mold.
Recipes you may also like
- Melon and Mint
- Sautéed Cabbage and Onion
- Pretzel Shapes
- Microwave Cauliflower and Peas in Cream Sauce
- Herbed Vegetables
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Cucumber Yogurt and Cream Cheese Dip
- Roasted Bell Peppers
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/yogurt-pops. Federal works are public domain in the United States.