Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
This salad will make a great side dish for your next cookout.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 cup prepared salad, 1/8 of recipe (159g)
- Rating
- 3.80 of 5 (61 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 1 head of cabbage, chopped
- 2 medium carrots, grated
- 1 small onion, sliced
- red pepper flakes (optional, 1/2 teaspoon)
- 1/2 teaspoon oregano
- 1 teaspoon olive oil
- 1/2 teaspoon salt
- 1 teaspoon brown sugar
- 1/4 cup vinegar
- 1/2 cup water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Blanch the cabbage with boiling water for 1 minute.
- Discard the water.
- Place the cabbage in a large bowl and add grated carrots, sliced onion, red pepper, oregano, olive oil, salt, brown sugar, vinegar, and water.
- Place in the refrigerator for at least 2 hours before serving.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 50.66 |
| Total Fat | 0.75 g |
| Saturated Fat | 0.15 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 10.24 g |
| Dietary Fiber | 3.6 g |
| Total Sugars | 5.97 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 1.75 g |
| Calcium | 57 mg |
| Potassium | 279 mg |
| Sodium | 179.21 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 17 mg |
| Phosphorus | 41 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 131 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 37 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 88 mcg |
| Folate | 48 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Sautéed Cabbage and Onion
- Fruit Kabob
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Squash Salsa
- Zesty Skillet Zucchini
- Watermelon Gazpacho
- Louisiana Green Beans
- Green Beans with Tomatoes and Basil
Source
Recipe by: Delicious Heart-Healthy Latino Recipes/ Platillos Latinos Sabrosos y Saludables — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/curtido-salvadoreno-cabbage-salad. Federal works are public domain in the United States.