Squash Salsa
Summer squash is the secret ingredient in this fun summer salsa. Enjoy with your favorite whole grains.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.02 of 5 (42 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1 can (15 ounces) low-sodium black beans, rinsed
- 6 medium tomatoes, seeded and diced
- 1/2 medium green pepper, seeded and diced
- 1 medium red onion, minced
- 1 medium summer squash, peeled, seeds removed, diced
- 2 tablespoons red wine vinegar
- 1 teaspoon Adobo seasoning (combination or garlic, coriander, salt, and cumin)
- lemon or lime juice (2 tablespoons, optional)
- 4 tablespoons part-skim mozzarella cheese, grated
- fresh cilantro or dried parsely (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine all ingredients except cheese in a large bowl.
- Let sit for 30 minutes.
- Spoon over tortilla chips, cooked rice, or noodles.
- Top with grated, part-skim mozzarella cheese and cilantro (optional).
- Serve hot or cold!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 61.1 |
| Total Fat | 0.84 g |
| Saturated Fat | 0.35 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.53 mg |
| Carbohydrates | 10.44 g |
| Dietary Fiber | 3.66 g |
| Total Sugars | 3.09 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.52 g |
| Calcium | 48 mg |
| Potassium | 322 mg |
| Sodium | 128.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 76 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 27 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 36 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Recipes you may also like
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Watermelon Gazpacho
- Sautéed Cabbage and Onion
- Louisiana Green Beans
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Ratatouille
- Garden Vegetable Soup
Source
Recipe by: Farm Fresh Summertime Recipes — Connecticut Food Policy Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/squash-salsa. Federal works are public domain in the United States.