Spicy Cucumber & Orange Salad
Chili powder and lime juice are the secret ingredients in this cucumber and orange salad.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.56 of 5 (235 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 2 medium cucumbers
- 2 medium oranges
- 1 medium lemon or lime, juiced
- 1/2 teaspoon chili powder
- 1/4 teaspoon salt
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash the cucumbers, oranges and lemon or lime under cold running water.
- Slice the cucumbers.
- Peel and cut the oranges into small pieces.
- Place cucumber slices and orange pieces in a medium size bowl.
- Add chili powder, lemon or lime juice and salt.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 57.04 |
| Total Fat | 0.29 g |
| Saturated Fat | 0.07 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 13.69 g |
| Dietary Fiber | 2.35 g |
| Total Sugars | 8.89 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.44 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 300 mg |
| Sodium | 162.42 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 22 mg |
| Phosphorus | 40 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 18 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 51 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 17 mcg |
| Folate | 31 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 13 mg |
Recipes you may also like
- Squash Salsa
- Sautéed Cabbage and Onion
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Fruit Kabob
- Watermelon Gazpacho
- Louisiana Green Beans
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Ratatouille
Source
Recipe by: Recipe Adapted from: A Simple Mexican Salad, Oregon State University Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spicy-cucumber-orange-salad. Federal works are public domain in the United States.