Fruit Kabob
Try this creative and easy way to enjoy your favorite fruit. Make and serve these fun fruit skewers as a dessert or snack.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 2 kabobs
- Rating
- 3.54 of 5 (116 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/2 cups
Ingredients
- 1 1/2 cups ripe banana slices (about 16 slices)
- 1 1/2 cups watermelon cubes (about 16 cubes)
- 1 cup clementine sections (about 16 sections)
Directions
- Thread the fruit onto the skewers, alternating and arranging the pieces however you like.
- Serve right away.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 47.25 |
| Total Fat | 0.15 g |
| Saturated Fat | 0.04 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 11.23 g |
| Dietary Fiber | 1.09 g |
| Total Sugars | 8.26 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 0.59 g |
| Calcium | 13 mg |
| Potassium | 163 mg |
| Sodium | 1.19 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 13 mg |
| Phosphorus | 13 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 11 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 18 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 11 mcg |
| Thiamin | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 6 mg |
Recipes you may also like
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Sautéed Cabbage and Onion
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Zesty Skillet Zucchini
- Squash Salsa
- Vegetable Snake
- Watermelon Gazpacho
- Louisiana Green Beans
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-kabob. Federal works are public domain in the United States.