Zesty Skillet Zucchini
Tomato juice brings all of the flavors of the onion, mushrooms, tomatoes, and zucchini together in this summer dish.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (161g)
- Rating
- 3.47 of 5 (43 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup tomato juice, low-sodium
- 1/4 teaspoon black pepper
- 1 medium onion
- 1 medium fresh tomato
- 1 cup mushroom (canned)
- 2 zucchini (medium)
- 1 teaspoon basil
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel the onion.
- Chop it into small pieces.
- Chop the tomato.
- Drain the water from the can of mushrooms.
- Cut each zucchini into slices.
- Put the tomato juice and pepper in a skillet or pan.
- Cook on high heat for 3 minutes.
- Add the onion, tomato, and mushrooms.
- Reduce the heat to medium-high.
- Cover and cook for 5 minutes.
- Add the zucchini.
- Cover and cook for another 5 to 7 minutes.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 36.49 |
| Total Fat | 0.38 g |
| Saturated Fat | 0.09 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 7.64 g |
| Dietary Fiber | 2.01 g |
| Total Sugars | 4.34 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.87 g |
| Calcium | 30 mg |
| Potassium | 310 mg |
| Sodium | 128.8 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 24 mg |
| Phosphorus | 56 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 15 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 26 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 25 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 15 mg |
Notes
Serve this dish over rice or noodles, or eat it “as is.”
Recipes you may also like
- Vegetable Snake
- Fruit Kabob
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Sautéed Cabbage and Onion
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Squash Salsa
- Watermelon Gazpacho
- Louisiana Green Beans
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/zesty-skillet-zucchini. Federal works are public domain in the United States.