Vegetable Snake
Get creative with your fresh veggie snacks. This recipe calls for cucumber and tomatoes, but you can use your favorite veggies for this snack.
- Yield
- 2 Servings
- Serving size
- 1/2 of recipe
- Rating
- 3.55 of 5 (53 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 medium cucumber
- 1 small tomato (or 2 grape tomatoes)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash ingredients.
- Put cucumber slices (see notes) on a small plate to form a snake.
- Add 2 slices of tomatoes for eyes.
- Enjoy your Vegetable Snake.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 27.5 |
| Total Fat | 0.3 g |
| Saturated Fat | 0.06 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 6.16 g |
| Dietary Fiber | 1.25 g |
| Total Sugars | 3.31 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.16 g |
| Calcium | 22 mg |
| Potassium | 288 mg |
| Sodium | 4.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 0 mg |
| Magnesium | 19 mg |
| Phosphorus | 38 mg |
| Selenium | 0 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 25 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 21 mcg |
| Folate | 15 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
Adults: Use a sharp knife to slice the cucumber and tomato into thin slices crosswise.
Recipes you may also like
- Zesty Skillet Zucchini
- Fruit Kabob
- Curtido Salvadoreño (Cabbage Salad)
- Sautéed Cabbage and Onion
- Spicy Cucumber & Orange Salad
- Squash Salsa
- Watermelon Gazpacho
- Louisiana Green Beans
Source
Recipe by: Chickasaw Nation Get Fresh! Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-snake. Federal works are public domain in the United States.