Watermelon Gazpacho
Watermelon can be combined with a savory ingredients for a surprising and refreshing twist in this simple and quick gazpacho recipe.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.57 of 5 (249 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 4 cups cubed, seeded watermelon (divided)
- 1 cucumber (peeled, coarsely chopped, divided)
- 1 clove garlic (minced)
- 2 tablespoons chopped onion
- 2 teaspoons lime juice
- 1 teaspoon olive oil
- 1 tablespoon chopped fresh basil
- 1/8 teaspoon ground black pepper
- 1/2 jalapeño pepper, seeded and chopped (optional)
Directions
- In a small bowl, mix 1 cup of cubed watermelon and 1/2 of chopped cucumber; set aside.
- Process remaining ingredients in a food processor or blender until puréed.
- Transfer all ingredients to a large bowl and stir.
- Refrigerate until ready to serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 68.48 |
| Total Fat | 1.47 g |
| Saturated Fat | 0.24 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 14.44 g |
| Dietary Fiber | 1.02 g |
| Total Sugars | 10.79 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.41 g |
| Calcium | 23 mg |
| Potassium | 265 mg |
| Sodium | 2.85 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 23 mg |
| Phosphorus | 33 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 48 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 10 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
Serving Suggestions: Serve with an 8 ounce glass of non-fat milk and whole-grain pita bread/chips with hummus.
Recipes you may also like
- Louisiana Green Beans
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Ratatouille
- Garden Vegetable Soup
- Farmers Market Salsa
- Squash Salsa
- Smothered Greens
- Spicy Cucumber & Orange Salad
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/watermelon-gazpacho. Federal works are public domain in the United States.