Smothered Greens
These greens are delicious. They're especially wonderful in the cooler months when greens are easily found in your garden or market.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 1 cup prepared greens, 1/5 of recipe
- Rating
- 3.75 of 5 (48 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounces
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 14 cups mustard greens, or turnip, collard, kale, or mixture (about 2 pounds)
- 3 cups water
- 1/4 pound smoked turkey breast, skinless
- 3 teaspoons hot peppers, freshly chopped
- 1/4 teaspoon cayenne pepper
- 1/4 teaspoon ground cloves
- 2 cloves garlic, crushed
- 1/2 teaspoon dried thyme
- 1 scallion stalk, chopped
- 1 teaspoon ground ginger
- 1/4 cup onion, chopped
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Prepare greens by washing thoroughly and removing stems.
- Tear or slice leaves into bite-sized pieces.
- To make the turkey stock, place all ingredients except greens into large saucepan and bring to a boil.
- Add greens to turkey stock.
- Cook 20 to 30 minutes until tender.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 78.3 |
| Total Fat | 1.12 g |
| Saturated Fat | 0.17 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 17.38 mg |
| Carbohydrates | 8.46 g |
| Dietary Fiber | 4.92 g |
| Total Sugars | 2.38 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 10.89 g |
| Calcium | 177 mg |
| Potassium | 631 mg |
| Sodium | 68.54 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 142 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 204 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 72 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 3 mg |
| Vitamin K | 369 mcg |
| Folate | 20 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 20 mg |
Recipes you may also like
- Farmers Market Salsa
- Garden Vegetable Soup
- Ratatouille
- Cabbage Stir-Fry
- Sweet Acorn Squash
- Green Beans with Tomatoes and Basil
- Louisiana Green Beans
- Watermelon Gazpacho
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/smothered-greens. Federal works are public domain in the United States.