Sweet Acorn Squash
Squash baked in the oven and then seasoned with cinnamon and nutmeg give this dish a taste of fall.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 of one prepared squash, 1/4 of recipe
- Rating
- 3.30 of 5 (40 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 cups
Ingredients
- 2 acorn squash
- 1/2 cup orange juice
- 1 teaspoon cinnamon
- 1/4 teaspoon nutmeg
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put each squash in the microwave.
- Heat for 1 1/2 minutes on high.
- This will soften the squash and make it easier to cut.
- Cut each squash in half.
- Remove the seeds and loosen fibers in the middle.
- Place the squash on an ungreased baking pan.
- The cut side of the squash should be face-up, and the uncut part of the squash should touch the pan.
- Pour 2 tablespoons of juice into each half of the squash.
- Spread it evenly on the inside of each squash.
- Bake at 400 degrees F for 30 to 45 minutes, until tender.
- Season with cinnamon and nutmeg and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 84.88 |
| Total Fat | 0.81 g |
| Saturated Fat | 0.17 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 19.9 g |
| Dietary Fiber | 5.61 g |
| Total Sugars | 8.57 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.92 g |
| Calcium | 50 mg |
| Potassium | 501 mg |
| Sodium | 2.38 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 42 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 478 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 27 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 46 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 21 mg |
Recipes you may also like
- Cabbage Stir-Fry
- Fruit Salad with Jicama
- Smothered Greens
- Vegetable Stew
- Farmers Market Salsa
- Rainbow Veggie Salad
- Garden Vegetable Soup
- Ratatouille
Source
Recipe by: Pennsylvania Nutrition Education Network
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/sweet-acorn-squash. Federal works are public domain in the United States.