Vegetable Stew
The green chili pepper adds delicious spice and flavor to this potato, corn, and summer squash stew.
- Yield
- 8 servings
- Serving size
- 1 1/4 cup
- Rating
- 3.26 of 5 (109 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 3 cups water
- 1 cube low-sodium vegetable bouillon
- 2 cups white potatoes, cut into 2-inch strips
- 2 cups carrots, sliced
- 4 cups summer squash, cut into 1-inch chunks
- 1 cup summer squash, cut into 4 chunks
- 1 3/4 cups canned low-sodium sweet corn, rinsed and drained (or 2 ears of fresh corn, cut off the cob)
- 1 teaspoon thyme
- 2 garlic cloves, minced
- 1 medium green onion, chopped
- 1/2 small green chili pepper, chopped
- 1 cup onion, coarsely chopped
- 1 cup tomatoes, diced
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Put water and bouillon in large pot and bring to a boil.
- Add potatoes and carrots and simmer for 5 minutes.
- Add remaining ingredients, except for tomatoes, and continue cooking for 15 minutes over medium heat.
- Remove 4 chunks of squash and purée in blender.
- Return puréed mixture to pot and let cook for 10 minutes more.
- Add tomatoes and cook for another 5 minutes.
- Remove from heat and let sit for 10 minutes to allow stew to thicken.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 92.28 |
| Total Fat | 0.74 g |
| Saturated Fat | 0.14 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.06 mg |
| Carbohydrates | 20.4 g |
| Dietary Fiber | 3.46 g |
| Total Sugars | 6.67 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.14 g |
| Calcium | 44 mg |
| Potassium | 557 mg |
| Sodium | 42.91 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 37 mg |
| Phosphorus | 87 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 241 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 23 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 15 mcg |
| Folate | 47 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 23 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Salad with Jicama
- Rainbow Veggie Salad
- Cucumber, Yogurt and Herb Dip
- Sweet Acorn Squash
- Cabbage Stir-Fry
- Spinach Potato Pancakes
- Vegetable Medley with Salsa Dip
- Smothered Greens
Source
Recipe by: Heart Healthy Home Cooking: African American Style — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetable-stew. Federal works are public domain in the United States.