Fruit Salad with Jicama
Mango and papaya add a tropical flavor to this fruit salad while chili powder gives it a kick. The jicama provides a refreshing crunch and the result is a fruit salad that's sure to please.
- Yield
- 7 servings
- Serving size
- 1/7 of recipe
- Rating
- 3.94 of 5 (100 ratings)
Food groups
- Fruit: 1 cups
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 3 cups jicama (small slices)
- 2 cups watermelon (cut into pieces)
- 1 mango
- 1 small papaya
- 1 lime, juiced
- 2 kiwifruit
- 1 teaspoon lime or orange juice
- 1/4 teaspoon salt
- 1/4 teaspoon chili powder
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash, peel, and cut the jicama into thin slices.
- Wash, peel, and cut the rest of the fruit (including the lime) into slices or small pieces.
- On a large plate, arrange the fruit.
- Sprinkle the lime or orange juice over the fruit.
- In a small bowl, mix the salt and chili powder.
- Sprinkle over the fruit and serve.
- Refrigerate leftovers within 2 hours.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 89.86 |
| Total Fat | 0.47 g |
| Saturated Fat | 0.09 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 21.96 g |
| Dietary Fiber | 4.92 g |
| Total Sugars | 13.69 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 1.43 g |
| Calcium | 32 mg |
| Potassium | 328 mg |
| Sodium | 95.14 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 29 mg |
| Phosphorus | 33 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 54 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 74 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 45 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Vegetable Stew
- Sweet Acorn Squash
- Cabbage Stir-Fry
- Rainbow Veggie Salad
- Cucumber, Yogurt and Herb Dip
- Spinach Potato Pancakes
- Smothered Greens
- Vegetable Medley with Salsa Dip
Source
Recipe by: Pictorial Recipes — Oregon State University Cooperative Extension Service — Oregon Family Nutrition Program — Recipe submitted by Lynn Myers Steele, 2000
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-salad-jicama. Federal works are public domain in the United States.