Cabbage Stir-Fry
This one-skillet vegetable stir-fry has cabbage, green peppers, onion, and garlic; is quick to make; and is full of flavor.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.62 of 5 (29 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 tablespoon vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 1 cup chopped onion
- 2 medium green peppers, chopped
- 1 small head cabbage, chopped
- 2 cloves garlic, chopped (or 1/2 teaspoon of garlic powder)
- 2 tablespoons soy sauce, low-sodium
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Wash green peppers and cabbage before chopping.
- Heat oil in a large skillet.
- Add onions, peppers, cabbage, and garlic to skillet and cook over medium heat until vegetables are tender.
- Add soy sauce and stir until sauce boils.
- Refrigerate leftovers.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 84.47 |
| Total Fat | 2.6 g |
| Saturated Fat | 0.4 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 14.35 g |
| Dietary Fiber | 4.74 g |
| Total Sugars | 7.19 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 3.12 g |
| Calcium | 73 mg |
| Potassium | 381 mg |
| Sodium | 220.65 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 64 mg |
| Selenium | 1 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 16 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 77 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 120 mcg |
| Folate | 68 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 22 mg |
Notes
Two cloves garlic and 2 tablespoons reduced-sodium soy sauce used in nutrition analysis.
Recipes you may also like
- Sweet Acorn Squash
- Fruit Salad with Jicama
- Smothered Greens
- Vegetable Stew
- Farmers Market Salsa
- Rainbow Veggie Salad
- Garden Vegetable Soup
- Ratatouille
Source
Recipe by: Eating Smart, Being Active — Colorado State University and University of California at Davis
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/cabbage-stir-fry. Federal works are public domain in the United States.