Anytime Pizza
Make your own pizza topped with green peppers, mushrooms, or other vegetables.
- Yield
- 2 servings
- Serving size
- 1 slice, 1 English muffin or 1/2 of recipe
- Rating
- 3.83 of 5 (670 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1/4 mini baguette or Italian bread, about 9" long (split lengthwise, or 2 split English muffins)
- 1/2 cup pizza sauce
- 1/2 cup part-skim mozzarella or cheddar cheese, shredded
- 1/4 cup green pepper, chopped
- 1/4 cup mushrooms, fresh or canned, sliced
- other vegetable toppings (as desired, optional)
- Italian seasoning (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Toast the bread or English muffin until slightly brown.
- Top bread or muffin with pizza sauce, vegetables and low-fat cheese.
- Sprinkle with Italian seasoning as desired.
- Return bread to toaster oven (or regular oven preheated to 350 degrees F). Heat until cheese melts.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 175.99 |
| Total Fat | 7.25 g |
| Saturated Fat | 3.53 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 19.66 mg |
| Carbohydrates | 17.88 g |
| Dietary Fiber | 1.88 g |
| Total Sugars | 5.7 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 10.06 g |
| Calcium | 225 mg |
| Potassium | 322 mg |
| Sodium | 585.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 28 mg |
| Phosphorus | 203 mg |
| Selenium | 15 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 82 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 15 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 57 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Chicken and Rice Soup
- Apple-Sage Wild Rice Stuffing
- Brunswick Stew
- Vegetable and Rice Skillet Meal
- Classic Honey Flan
- Chicken Vegetable Soup with Kale
- Hearty Vegetable Beef Soup
- Lemon Pepper Salmon Patties
Source
Recipe by: Pumpkin Post and Banana Beat Newsletters — University of Massachusetts Extension — Nutrition Education Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/anytime-pizza. Federal works are public domain in the United States.