Apple-Sage Wild Rice Stuffing
This tasty wild rice dish starts with sautéed celery and onions mixed with sweet apples and cranberries. This combination, topped with toasted pecans, sage and a hint of heat makes a flavorful addition to any meal.
- Yield
- 12 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.49 of 5 (114 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 4 ounces chopped pecans (unsalted)
- 4 teaspoons canola oil (divided)
- 1 1/2 cups diced celery
- 1 1/2 cups diced onions
- 1 medium red apple, such as Jonathan or Gala (halved, cored, and diced, about 1 1/2 cup total)
- 2 cups hot cooked brown rice
- 1 cup hot cooked wild rice
- 1/2 cup dried cranberries
- 1 medium jalapeno pepper (seeded (if desired) and finely chopped OR 1/4 tsp dried pepper flakes)
- 1 1/2 tablespoons chopped fresh sage (or 1 1/2 tsp dried rubbed sage)
- 3/4 teaspoon salt
Directions
- Heat a large skillet over medium-high heat.
- Add the pecans and cook 2-3 minutes or until beginning to brown, stirring frequently.
- Set aside on separate plate.
- Heat 1 teaspoon of the oil over medium heat.
- Cook the celery and onion 8 minutes or until beginning to lightly brown on edge, stirring occasionally.
- Add the apples and cook 4 minutes or until tender crisp.
- Stir in the pecans and the remaining ingredients and cook 3-4 minutes or until the rice mixture is heated, stirring occasionally.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 175.5 |
| Total Fat | 8.98 g |
| Saturated Fat | 0.84 g |
| Monounsaturated Fat | 5 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 23.04 g |
| Dietary Fiber | 3.06 g |
| Total Sugars | 8.51 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 2.69 g |
| Calcium | 24 mg |
| Potassium | 174 mg |
| Sodium | 162.57 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 34 mg |
| Phosphorus | 82 mg |
| Selenium | 3 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 6 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 12 mcg |
| Folate | 18 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 12 mg |
Notes
Chef's Notes: Use any of your favorite nuts in place of pecans. Or, leave them out if someone is allergic. Materials: You will need a large skillet, measuring cups, measuring spoons, mixing spoon, and a sharp knife.
Recipes you may also like
- Chicken and Rice Soup
- Anytime Pizza
- Classic Honey Flan
- Chicken Vegetable Soup with Kale
- Brunswick Stew
- Quick Skillet Lasagna
- Vegetable and Rice Skillet Meal
- Hearty Vegetable Beef Soup
Source
Recipe by: Meeting Your MyPlate Goals on a Budget — MyPlate National Strategic Partners Toolkit
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-sage-wild-rice-stuffing. Federal works are public domain in the United States.