Classic Honey Flan
Flan is a delicious custard dessert enjoyed throughout the world. End a special meal with this treat.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.29 of 5 (77 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/2 cups
- Protein Foods: 1 ounces
Ingredients
- 1 large egg
- 1/2 cup egg substitute
- 2 sprays of non-stick cooking spray
- 1 1/2 cups fat-free milk
- 7 tablespoons honey*, divided
- 1 teaspoon vanilla
- 1/2 teaspoon lemon zest, grated
- 1/2 teaspoon ground cinnamon
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat oven to 325 degrees F. Place saucepan with water on stove over medium-high heat and allow to come to a boil.
- Spray four ovenproof custard cups with vegetable oil spray.
- Combine the whole egg, egg substitute, milk, 5 tablespoons of honey, grated lemon zest, and vanilla.
- Beat until mixed but not foamy.
- In a separate bowl, combine 2 tablespoons of honey and cinnamon, and mix to blend.
- Place the custard cups in a baking dish large enough to accommodate them, plus the water bath.
- Spoon 1/2 tablespoon of honey and cinnamon into each custard cup.
- Divide the egg mixture equally into each custard cup.
- Place the baking dish on the rack in the middle of the oven and pour the boiling water into the baking dish to a depth of 1 inch, taking care not to let the water splash the flan.
- Bake for 45 minutes or until the knife blade comes out clean when inserted.
- Serve warm or cold.
- Before serving, loosen the edges with a knife or spatula and invert onto individual dessert plates.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 174.92 |
| Total Fat | 1.44 g |
| Saturated Fat | 0.45 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 54.12 mg |
| Carbohydrates | 34.53 g |
| Dietary Fiber | 0.27 g |
| Total Sugars | 34.13 g |
| Added Sugars included | 29 g |
| Protein | 7.81 g |
| Calcium | 154 mg |
| Potassium | 255 mg |
| Sodium | 114.97 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 18 mg |
| Phosphorus | 144 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 84 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.8 mcg |
| Vitamin C | 1 mg |
| Vitamin D | 2 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 16 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 0 mg |
| Choline | 60 mg |
Notes
* Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Chicken Vegetable Soup with Kale
- Apple-Sage Wild Rice Stuffing
- Quick Skillet Lasagna
- Chicken and Rice Soup
- Anytime Pizza
- Baked Eggs & Cheese
- Sloppy Garden Joes
- Butternut Squash with Black Beans
Source
Recipe by: Delicious Heart Healthy Latino Recipes — US Department of Health and Human Services — National Heart, Lung, and Blood Institute
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/classic-honey-flan. Federal works are public domain in the United States.