Apple Cake
Sliced apples and apricot jam glaze on top make this a great cake for special occasions.
- Yield
- 12 servings
- Serving size
- 1 slice, 1/12 of recipe
- Rating
- 3.85 of 5 (338 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- 10 tablespoons unsalted butter (1 full stick + 2 tablespoons)
- 3/4 cup sugar
- 3 large eggs
- 1 3/4 cups flour, sifted
- 2 teaspoons baking powder
- 1 tablespoon lemon rind, grated
- 2 medium apples, pared, cored, sliced
- 2 teaspoons sugar
- 8 tablespoons apricot jam (1/2 cup)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Preheat the oven to 350 degrees F. Beat butter with sugar until creamy.
- Add eggs one at a time, beating until well blended.
- Add flour, baking powder, and lemon rind, beat 4 minutes.
- Pour into greased 9-inch spring-form pan.
- Arrange the apples on the batter, sprinkle with 2 teaspoons sugar.
- Bake 1 hour at 350 degrees F in preheated oven.
- Remove from pan, brush apples with jam, cool.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 280.05 |
| Total Fat | 11.12 g |
| Saturated Fat | 6.42 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 76.82 mg |
| Carbohydrates | 41.6 g |
| Dietary Fiber | 1.39 g |
| Total Sugars | 23.78 g |
| Added Sugars included | 20 g |
| Protein | 3.65 g |
| Calcium | 62 mg |
| Potassium | 85 mg |
| Sodium | 103.49 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 8 mg |
| Phosphorus | 68 mg |
| Selenium | 11 mg |
| Zinc | 0 mg |
| Vitamin A | 104 mcg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 3 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 2 mcg |
| Folate | 64 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 49 mg |
Recipes you may also like
- Turkey Stuffed Cabbage
- Jollof Rice
- Stuffed Bell Peppers
- Four Layer Casserole
- Pink Party Salad
- Honey Baked Lentils
- Horchata
- Shorba (Lamb and Peanut Soup)
Source
Recipe by: Wellness Ways Resource Book: Taste of the World — University of Illinois Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/apple-cake. Federal works are public domain in the United States.