Horchata
A sweet and creamy beverage that pairs well with spicy food.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 1/5 of recipe (322g)
- Rating
- 3.68 of 5 (79 ratings)
Food groups
- Grains: 1 1/2 ounces
Ingredients
- 1 cup white rice, long-grain uncooked
- 5 cups water
- 1/2 cup milk, 1%
- 1/2 tablespoon vanilla extract
- 1/2 tablespoon ground cinnamon
- 2/3 cup sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Pour the rice and water into the bowl of a blender; blend until the rice just begins to break up, about one minute.
- Let rice and water stand at room temperature for about three hours.
- Strain the rice water into a pitcher and discard the rice.
- Stir the milk, vanilla, cinnamon, and sugar into the rice water.
- Chill and stir before serving over ice.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 271.57 |
| Total Fat | 0.65 g |
| Saturated Fat | 0.23 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 1.22 mg |
| Carbohydrates | 60.86 g |
| Dietary Fiber | 0.87 g |
| Total Sugars | 28.2 g |
| Added Sugars included | 27 g |
| Protein | 3.92 g |
| Calcium | 57 mg |
| Potassium | 85 mg |
| Sodium | 20.86 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 20 mg |
| Phosphorus | 75 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 14 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 0 mcg |
| Folate | 111 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 7 mg |
Notes
Horchata is a traditional Mexican beverage made with rice and flavored with lime, cinnamon, or sugar.
Recipes you may also like
- White Chili
- Applesauce Cookies
- Shorba (Lamb and Peanut Soup)
- Slow-Cook Barbecue
- Black Beans
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Mushroom Beef Sloppy Joes
- Potato Beef Casserole
Source
Recipe by: North Dakota Food and Culture: A Taste of World Cuisine — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/horchata. Federal works are public domain in the United States.