Shorba (Lamb and Peanut Soup)
A hearty and delightful stew to warm your family's table. Enjoy this cozy stew with a grapefruit or orange for dessert.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/8 of recipe (365g)
- Rating
- 3.11 of 5 (44 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 3 pounds lamb bones (or lean beef ribs)
- 8 cups water (2 quarts)
- salt (2 teaspoons, optional)
- 1 1/2 cups onions, slightly chopped
- 1/2 pound carrots, peeled and cut into chunks (3-4 medium carrots or 12 baby carrots)
- 1 cabbage, cut into small wedges
- 3 cups string beans, trimmed
- 3 cloves garlic, chopped finely
- 4 tablespoons peanut butter (1/4 cup)
- 1 lemon, juiced (approximately 3 tablespoons)
- cooked rice (1/2 cup, optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a 6-quart saucepan, simmer bones in 2 quarts of water and 2 teaspoons of salt (optional) for one hour.
- Add onions, carrots, cabbage, string beans, and garlic.
- Simmer for one hour until vegetables are thoroughly cooked.
- Remove lamb bones and purée the mixture.
- Add 4 tablespoons peanut butter thinned with lemon juice.
- Add cooked rice (optional).
- Add salt and pepper to taste.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 270.41 |
| Total Fat | 14.29 g |
| Saturated Fat | 4.93 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 51.61 mg |
| Carbohydrates | 16.87 g |
| Dietary Fiber | 5.46 g |
| Total Sugars | 8.29 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 20.1 g |
| Calcium | 95 mg |
| Potassium | 613 mg |
| Sodium | 116.12 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 197 mg |
| Selenium | 18 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 235 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1.1 mcg |
| Vitamin C | 44 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 105 mcg |
| Folate | 72 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 77 mg |
Notes
Shorba is a Sudanese dish based around lamb. In Sudan, lamb bones commonly are used to flavor the soup-like dish.
Recipes you may also like
- Horchata
- Pink Party Salad
- Four Layer Casserole
- Shirini
- Turkey Stuffed Cabbage
- Apple Cake
- Jollof Rice
- Yogurt Berry Parfait
Source
Recipe by: North Dakota Food and Culture: A Taste of World Cuisine — North Dakota State University Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/shorba-lamb-and-peanut-soup. Federal works are public domain in the United States.