Four Layer Casserole
This dish can be baked in the oven or if you are short on time, pop it into the microwave. Use your favorite frozen or canned vegetables.
- Yield
- 6 Servings
- Serving size
- 1 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.34 of 5 (38 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/4 cups
Ingredients
- 1 pound ground beef, 85% lean
- 4 potatoes
- 1 package frozen mixed vegetables, 10 ounces (or low-sodium canned mixed vegetables)
- 1/4 cup cheese, low-fat shredded (cheddar or colby jack)
- 1/4 cup milk, 1%
- salt and pepper (optional, to taste)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Cook ground beef in frying pan until brown.
- Rinse in warm water and drain to remove excess fat.
- Scrub potatoes and cut into slices without peeling.
- Place potatoes in a large baking or casserole dish.
- Top with vegetables, ground beef, and cheese.
- Pour milk over the casserole.
- Add salt and pepper as desired.
- Cover with a lid or foil.
- Bake at 350 °F for 1 hour or microwave in non-metal baking or casserole dish for 19 to 23 minutes on high.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 275.02 |
| Total Fat | 8.38 g |
| Saturated Fat | 3.4 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 46.63 mg |
| Carbohydrates | 31.08 g |
| Dietary Fiber | 4.63 g |
| Total Sugars | 3.35 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 18.33 g |
| Calcium | 88 mg |
| Potassium | 891 mg |
| Sodium | 102.13 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 56 mg |
| Phosphorus | 247 mg |
| Selenium | 13 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 116 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 14 mcg |
| Folate | 47 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 72 mg |
Recipes you may also like
- Pink Party Salad
- Turkey Stuffed Cabbage
- Stuffed Bell Peppers
- Honey Baked Lentils
- Potato Salad
- Eggplant Stir Fry
- Red Beans and Rice
- Ground Beef Stew
Source
Recipe by: Spend Smart. Eat Smart. — Iowa State University Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/four-layer-casserole. Federal works are public domain in the United States.