Pink Party Salad
Pretty in pink! Enjoy this colorful and flavorful salad at a picnic or cookout with family and friends.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe (246g)
- Rating
- 3.41 of 5 (104 ratings)
Food groups
- Fruit: 1/4 cups
- Protein Foods: 1/2 ounces
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 4 potatoes (washed and cut in half)
- 3 cups beets, cooked (peeled and diced)
- 1 cup peas, green, fresh or frozen
- 3 eggs, hard boiled
- 1 apple
- 1 teaspoon lemon juice
- 2 tablespoons olive oil
- 3 tablespoons vinegar
- 1 tablespoon sugar
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Boil the potatoes in 2 cups of water in a deep kettle.
- Cover and cook over moderate heat for about 20 minutes, until the potatoes are tender.
- When thoroughly cool, dice potatoes and place in a big bowl.
- Add diced beets and mix with the potatoes.
- Set aside 1/4 cup of peas for garnishing and add the rest to the bowl.
- Save 1 egg to use as a garnish.
- Chop the rest and add to the bowl.
- Peel the skin off the apple and remove the core.
- Cut the apple into small pieces, place in a small bowl, and sprinkle with lemon juice.
- Add apple to the salad.
- Add the vinegar, olive oil, and sugar.
- Mix thoroughly.
- Chill and serve.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 274.89 |
| Total Fat | 7.59 g |
| Saturated Fat | 1.61 g |
| Monounsaturated Fat | 4 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 102.75 mg |
| Carbohydrates | 43.91 g |
| Dietary Fiber | 6.92 g |
| Total Sugars | 14.74 g |
| Added Sugars included | 2 g |
| Protein | 8.84 g |
| Calcium | 52 mg |
| Potassium | 1008 mg |
| Sodium | 133.37 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 64 mg |
| Phosphorus | 187 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 77 mcg |
| Vitamin B6 | 0.5 mg |
| Vitamin B12 | 0.2 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 11 mcg |
| Folate | 143 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 98 mg |
Notes
The skin can be left on the apple to increase fiber and save time.
Recipes you may also like
- Four Layer Casserole
- Potato Beef Casserole
- Black Beans
- Vegetarian Chili
- Snappy Rice Dish
- Black Bean Burgers
- Pot Roasted Beef
- White Chili
Source
Recipe by: From the Farm to the Table — University of Connecticut Cooperative Extension — Hispanic Health Council
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/pink-party-salad. Federal works are public domain in the United States.