Potato Beef Casserole
A casserole perfect for meat and potato lovers. Savor this recipe with a fresh green salad on the side and piece of fruit for dessert.
- Yield
- 5 Servings
- Serving size
- 1/5 of recipe
- Rating
- 3.55 of 5 (22 ratings)
Food groups
- Protein Foods: 1 ounce
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1 onion (diced)
- 1/2 pound ground beef (85% lean)
- 5 potatoes (or 1 package hash browns)
- 1 can cream of mushroom soup, reduced sodium (10.75 ounces)
- 5 ounces water
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Peel onion and dice into 1/4-inch pieces.
- Cook ground beef and onions in a skillet until the meat is browned.
- Drain of fat.
- Add mushroom soup and 1/2 can water.
- Use a brush to scrub potatoes under cold running water.
- Slice potatoes into 1/2-inch thick pieces and places in the bottom of a casserole dish.
- Spread meat and soup mixture over potatoes.
- Bake at 350 °F for 45 minutes until potatoes are tender and casserole is bubbly and browned.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 274.55 |
| Total Fat | 5.52 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 27.32 mg |
| Carbohydrates | 44 g |
| Dietary Fiber | 4.68 g |
| Total Sugars | 4.57 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 12.84 g |
| Calcium | 47 mg |
| Potassium | 1296 mg |
| Sodium | 272.5 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 62 mg |
| Phosphorus | 224 mg |
| Selenium | 8 mg |
| Zinc | 3 mg |
| Vitamin A | 4 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 0.9 mcg |
| Vitamin C | 19 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 4 mcg |
| Folate | 62 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 58 mg |
Recipes you may also like
- Pink Party Salad
- Black Beans
- Vegetarian Chili
- Snappy Rice Dish
- Black Bean Burgers
- Pot Roasted Beef
- Chicken Spanish Rice
- White Chili
Source
Recipe by: Simple Healthy Recipes — Oklahoma Nutrition Information and Education — ONIE Project
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/potato-beef-casserole. Federal works are public domain in the United States.