Vegetarian Chili
This delicious chili packed full of veggies, beans, and spices is fast enough for a weeknight dinner. Top with cilantro for a boost of flavor.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.94 of 5 (243 ratings)
Food groups
- Vegetables: 3 cups
Ingredients
- 2 tablespoons vegetable oil (or cooking oil of choice)
- 2 large onions, cut into 1/4-inch pieces
- 1 medium green bell pepper, cut into 1/4-inch pieces
- 3 garlic cloves, chopped
- 2 jalapeno chilis, diced
- 1 tablespoon chili powder
- 1 tablespoon ground cumin
- 1 cup cilantro, chopped, divided
- salt and pepper (to taste, optional)
- 2 cans (14.5 ounces each) low-sodium whole tomatoes, cut into 1/4-inch pieces (or 8 medium fresh tomatoes)
- 2 medium zucchini, cut into 1/4-inch pieces
- 2 medium summer squash, cut in to 1/4-inch pieces
- 1 can (15.5 ounces) low-sodium kidney beans, rinsed
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Add oil to a large pot and sauté onions, bell pepper, garlic, and jalapeno over medium-high heat for about 5 minutes, stirring often.
- Add chili powder, cumin, half of the chopped cilantro, salt, and pepper, and continue cooking for another 3 minutes, stirring occasionally.
- Add the tomatoes, zucchini, and squash.
- Bring mixture to a simmer.
- Simmer for 15 minutes, stirring occasionally.
- Add beans, and continue to simmer for another 5 minutes.
- Serve the mixture hot.
- Put remaining cilantro on top.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 276.38 |
| Total Fat | 9.39 g |
| Saturated Fat | 1.45 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 4 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.5 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 42.17 g |
| Dietary Fiber | 14.52 g |
| Total Sugars | 17.07 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 11.51 g |
| Calcium | 187 mg |
| Potassium | 1419 mg |
| Sodium | 225.45 mg |
| Copper | 1 mg |
| Iron | 5 mg |
| Magnesium | 113 mg |
| Phosphorus | 268 mg |
| Selenium | 4 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 116 mcg |
| Vitamin B6 | 0.8 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 94 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 4 mg |
| Vitamin K | 44 mcg |
| Folate | 101 mcg |
| Thiamin | 1.5 mg |
| Riboflavin | 0.4 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 74 mg |
Recipes you may also like
- Snappy Rice Dish
- Black Bean Burgers
- Pot Roasted Beef
- Chicken Spanish Rice
- Pink Party Salad
- Potato Beef Casserole
- Black Beans
- Turkey Stuffed Cabbage
Source
Recipe by: Veggin’ Out Recipe Book — Johnson and Wales University and Rhode Island Department of Health WIC Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/vegetarian-chili. Federal works are public domain in the United States.