Turkey Stuffed Cabbage
Turkey and ground beef stuffed cabbage leaves are cooked and topped with a sweet and savory sauce of veggies, lemon juice, and brown sugar.
- Yield
- 5 servings
- Serving size
- 2 rolls each (454g)
- Rating
- 3.65 of 5 (34 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1 3/4 cups
Ingredients
- Cabbages
- 1 head of cabbage
- 1/2 pound ground beef (90% lean)
- 1/2 pound ground turkey (85% lean)
- 1 small onion (minced)
- 1 slice whole wheat bread (stale, crumbled)
- 1 tablespoon lemon juice
- 1 cup water
- 1/8 teaspoon black pepper
- 1 can diced tomatoes, low-sodium (14.5 oz)
- 1 onion (small, sliced)
- 1 cup water
- 1 carrot (medium, sliced)
- Final Sauce
- 1 tablespoon lemon juice
- 2 tablespoons brown sugar
- 1 tablespoon corn starch
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Rinse and core cabbage.
- Carefully remove 10 outer leaves, place in saucepan, and cover with boiling water.
- Simmer 5 minutes.
- Remove and drain cooked cabbage leaves on paper towels.
- Shred 1/2 cup of raw cabbage and set aside.
- Brown ground beef and turkey and minced onion in skillet.
- Drain fat.
- Place cooked and drained meat mixture, bread crumbs, water, and pepper into mixing bowl.
- Drain tomatoes, reserving liquid, and add 1/2 cup of tomato juice from can to meat mixture.
- Mix well; then place 1/4 cup of filling on each parboiled, drained cabbage leaf.
- Place folded side down in large skillet.
- In skillet top cabbages with tomatoes, sliced onion, water, shredded cabbage, and carrot.
- Cover and simmer about 1 hour (or until cabbage is tender), basting occasionally.
- Remove cabbage rolls to serving platter; keep warm.
- Mix lemon juice, brown sugar, and cornstarch together in small bowl.
- Add to vegetables and liquid in skillet, and cook, stirring occasionally, until thickened and clear.
- Serve over cabbage rolls.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 279.05 |
| Total Fat | 9.61 g |
| Saturated Fat | 2.94 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 59.95 mg |
| Carbohydrates | 30.31 g |
| Dietary Fiber | 7.91 g |
| Total Sugars | 16.67 g |
| Added Sugars included | 6 g |
| Protein | 20.51 g |
| Calcium | 157 mg |
| Potassium | 821 mg |
| Sodium | 140.4 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 60 mg |
| Phosphorus | 249 mg |
| Selenium | 21 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 130 mcg |
| Vitamin B6 | 0.7 mg |
| Vitamin B12 | 1.4 mcg |
| Vitamin C | 72 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 142 mcg |
| Folate | 92 mcg |
| Thiamin | 0.7 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Choline | 82 mg |
Recipes you may also like
- Vegetarian Chili
- Stuffed Bell Peppers
- Four Layer Casserole
- Pink Party Salad
- Simple Green Smoothie
- White Chili
- Honey Baked Lentils
- Turkey and Cucumber Sandwich
Source
Recipe by: A Healthier You: Based on the Dietary Guidelines for Americans — US Department of Health and Human Services — Office of Disease Prevention and Health Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/turkey-stuffed-cabbage. Federal works are public domain in the United States.