Turkey and Cucumber Sandwich
These sandwiches, flavored with herbs and spices, are sure to hit the spot. With whole grains, lean protein, and dairy, this well-rounded MyPlate meal will keep you satisfied all afternoon.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 serving
- Rating
- 3.52 of 5 (245 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 4 slices whole wheat bread
- 4 slices enriched white bread
- 1/2 cup plain fat free yogurt
- 2 fresh dill sprigs, chopped
- 1/2 cup cucumbers, chopped
- 1/4 cup onion, chopped
- 1/8 teaspoon black pepper
- 8 ounces turkey breast, thinly sliced (or fat free, low-sodium deli turkey)
- additional cucumber slices, as desired
- 1/8 teaspoon salt (optional)
Directions
- Mix the yogurt, dill, onion, pepper, and chopped cucumbers.
- Divide the yogurt/ cucumber mixture on all 8 slices of bread.
- Top the whole wheat bread with turkey and cucumber slices.
- Cover with the white bread slices.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 269.11 |
| Total Fat | 3.54 g |
| Saturated Fat | 0.88 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 44.07 mg |
| Carbohydrates | 33.09 g |
| Dietary Fiber | 3.07 g |
| Total Sugars | 6.27 g |
| Added Sugars included | 3 g |
| Protein | 25.48 g |
| Calcium | 189 mg |
| Potassium | 383 mg |
| Sodium | 479.03 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 62 mg |
| Phosphorus | 299 mg |
| Selenium | 34 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.7 mcg |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 6 mcg |
| Folate | 76 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 10 mg |
| Choline | 65 mg |
Recipes you may also like
- Slow-Cook Barbecue
- Baked Pork Chops
- White Chili
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Fruit Crisp
- Black Beans
- Potato Beef Casserole
- Tic Tac Toe Veggie Pizza
Source
Recipe by: MyPlate National Strategic Partners — The Grain Chain
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/turkey-and-cucumber-sandwich. Federal works are public domain in the United States.