Fruit Crisp
Slightly sweetened apples topped with a mixture of flour, oats and brown sugar crumble baked until tender and golden brown. Substitute berries, peaches, or a mix of favorites.
- Yield
- 8 Servings
- Serving size
- 1/2 cup
- Rating
- 3.24 of 5 (134 ratings)
Food groups
- Fruit: 3/4 cups
- Grains: 1 ounces
Ingredients
- For the filling:
- 6 cups apples (peeled and diced)
- 1 tablespoon white whole wheat flour
- 3 tablespoons white sugar
- For the topping:
- 3/4 cup rolled oats
- 3 tablespoons white sugar
- 3/4 cup white whole wheat flour
- 1/2 teaspoon salt
- 1/4 cup brown sugar
- 1/3 cup canola oil (or unsalted butter, melted)
Directions
- Preheat the oven to 350 °F. Lightly grease a baking dish with butter or oil.
- Combine the apples, flour, and white sugar to make the filling.
- To prepare the topping, mix the oats, whole wheat flour, white sugar, brown sugar, and salt.
- Add the oil (or butter) and stir into the dry ingredients.
- Fill the baking pan with the fruit mixture and then cover with the crumble topping.
- Transfer to the oven and bake until the fruit is tender and the topping is golden, about 45 minutes.
- Serve right away or cover and refrigerate up to 2 days.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 265.02 |
| Total Fat | 10.2 g |
| Saturated Fat | 0.77 g |
| Monounsaturated Fat | 6 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.7 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0 mg |
| Carbohydrates | 41.51 g |
| Dietary Fiber | 4.03 g |
| Total Sugars | 25.22 g |
| Added Sugars included | 14 g |
| Protein | 2.76 g |
| Calcium | 17 mg |
| Potassium | 175 mg |
| Sodium | 149.6 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 32 mg |
| Phosphorus | 83 mg |
| Selenium | 10 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.1 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 2 mg |
| Vitamin K | 9 mcg |
| Folate | 8 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 10 mg |
Notes
Frozen unsweetened berries, like blueberries, can be used instead of apples.
Recipes you may also like
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Tuna Melt Burger
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Yogurt Berry Parfait
- Eggplant Stir Fry
- Snappy Rice Dish
- Red Beans and Rice
- Chicken Rice Salad
Source
Recipe by: USDA Center for Nutrition Policy and Promotion
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-crisp. Federal works are public domain in the United States.