Tuna Veggie Picnic Sandwich
It's time to raise the bar on the good ol’ tuna sandwich. Boost flavor with lemon juice and Dijon. Seasonal veggies in the mix do double-duty – taste and color!
- Yield
- 6 sandwiches
- Serving size
- 1 sandwich
- Rating
- 3.67 of 5 (6 ratings)
Food groups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Protein Foods: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 12 ounces albacore tuna
- 1/4 cup low-fat mayonnaise
- 2 tablespoons Dijon mustard
- 2 teaspoons lemon juice
- 1/4 cup carrots, shredded
- 1/4 cup red bell peppers, thinly sliced
- 1/4 cup celery, diced
- 6 romaine lettuce leaves, torn in half
- 12 slices whole wheat bread
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a small bowl, mix together tuna, mayonnaise, Dijon mustard, and lemon juice.
- Stir in carrots, red bell peppers, and celery.
- Place 6 torn leaves of romaine lettuce on half of the slices of whole wheat bread.
- Spoon tuna mixture on top of the lettuce slices.
- Place another torn lettuce slice on each tuna sandwich and cover with another slice of bread.
- Wrap sandwiches in colorful plastic wrap or wax paper and keep chilled.
- Your sandwiches are now picnic ready!
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 266.02 |
| Total Fat | 5.63 g |
| Saturated Fat | 1.03 g |
| Monounsaturated Fat | 1 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 22.08 mg |
| Carbohydrates | 33.8 g |
| Dietary Fiber | 5.06 g |
| Total Sugars | 4.33 g |
| Added Sugars included | 4 g |
| Protein | 20.21 g |
| Calcium | 140 mg |
| Potassium | 360 mg |
| Sodium | 600.68 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 75 mg |
| Phosphorus | 246 mg |
| Selenium | 59 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 111 mcg |
| Vitamin B6 | 0.4 mg |
| Vitamin B12 | 1.5 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 30 mcg |
| Folate | 44 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 9 mg |
| Choline | 41 mg |
Recipes you may also like
- Fruit Crisp
- Baked Pork Chops
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Tic Tac Toe Veggie Pizza
- Slow-Cook Barbecue
- Sarah’s Spicy Curry Turkey Soup
- Tuna Melt Burger
- White Chili
Source
Recipe by: Created by the Grain Foods Foundation, a member of the MyPlate National Strategic Partnership Program
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tuna-veggie-picnic-sandwich. Federal works are public domain in the United States.