Tic Tac Toe Veggie Pizza
Let kids build mini pizzas. Top a whole-grain pita with sauce and criss-cross of low-fat mozzarella cheese and vegetables for a quick, fun dinner.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1 pita pizza
- Rating
- 3.78 of 5 (95 ratings)
Food groups
- Dairy: 3/4 cups
- Grains: 2 1/2 ounces
- Vegetables: 1/2 cups
Ingredients
- 1 medium carrot
- 1/2 red bell pepper
- 1 medium summer squash
- 4 whole wheat pita rounds (about 6" diameter)
- 3/4 cup pasta sauce, no salt added
- 4 sticks part skim mozzarella string cheese
Directions
- Place rack in middle of oven and pre-heat to 400 °F. For Xs, cut carrot and bell pepper into small sticks about 2 inches long.
- For Os, cut summer squash into 12 slices.
- For grid, pull apart each cheese stick to make 4 strips.
- Place pita rounds on baking sheet and spread pasta sauce on each.
- Let kids build tic tac toe pizzas with cheese and vegetables.
- Bake about 10 minutes or until cheese is bubbling.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 262.8 |
| Total Fat | 7.1 g |
| Saturated Fat | 3.5 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 18.43 mg |
| Carbohydrates | 39.57 g |
| Dietary Fiber | 5.23 g |
| Total Sugars | 6.21 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 13.65 g |
| Calcium | 226 mg |
| Potassium | 451 mg |
| Sodium | 455.73 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 66 mg |
| Phosphorus | 290 mg |
| Selenium | 33 mg |
| Zinc | 2 mg |
| Vitamin A | 189 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.5 mcg |
| Vitamin C | 22 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 45 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 3 mg |
| Choline | 30 mg |
Recipes you may also like
- Tuna Melt Burger
- Tuna Veggie Picnic Sandwich
- Yogurt Berry Parfait
- Turkey and Cucumber Sandwich
- Polenta with Pepper and Cheese
- Turkey Stuffed Cabbage
- Whole Grain Strawberry Pancakes
- Old Fashioned Bread Pudding
Source
Recipe by: Produce for Better Health Foundation
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/tic-tac-toe-veggie-pizza. Federal works are public domain in the United States.