Old Fashioned Bread Pudding
This old fashioned bread pudding can be made in the microwave so you don't have to turn on the oven. Enjoy!
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/2 cup, 1/6 of recipe
- Rating
- 3.90 of 5 (97 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/4 cups
- Grains: 1 ounces
- Protein Foods: 1/2 ounces
Ingredients
- 5 slices whole wheat bread
- 2 tablespoons margarine or butter
- 1/4 teaspoon cinnamon
- 1/3 cup sugar
- 1/2 cup raisins
- 3 eggs (or 1 egg + 2 egg whites)
- 1 1/2 cups non-fat (skim) milk
- 1/4 teaspoon salt
- 1 teaspoon vanilla extract
Directions
- Microwave method: Oven method:
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 243.82 |
| Total Fat | 6.46 g |
| Saturated Fat | 1.63 g |
| Monounsaturated Fat | 2 g |
| Polyunsaturated Fat | 2 g |
| Linoleic Acid | 2 g |
| α-Linolenic Acid | 0.2 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 104.63 mg |
| Carbohydrates | 37.92 g |
| Dietary Fiber | 2.46 g |
| Total Sugars | 24.22 g |
| Added Sugars included | 12 g |
| Protein | 9.33 g |
| Calcium | 152 mg |
| Potassium | 312 mg |
| Sodium | 325.73 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 38 mg |
| Phosphorus | 189 mg |
| Selenium | 17 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 122 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 0.6 mcg |
| Vitamin C | 0 mg |
| Vitamin D | 1 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 8 mcg |
| Folate | 32 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 105 mg |
Recipes you may also like
- Cheesy Chicken, Broccoli, and Rice Bake
- Spinach and Meat Cakes
- Whole Grain Strawberry Pancakes
- Spinach Rice Salad
- Meatball Soup
- Polenta with Pepper and Cheese
- Brown Rice Pilaf with Sage, Walnuts, and Dried Fruit
- Black Bean and Rice Salad
Source
Recipe by: Simply Good Eating Recipe Cards, Vol. 1, 2000 — University of Minnesota Cooperative Extension Service
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/old-fashioned-bread-pudding. Federal works are public domain in the United States.