Meatball Soup
Mixed vegetables, meatballs, and brown rice make a delicious and hearty soup that will warm you up on a cold winter night.
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/2 cup broth mixture and 3 large meatballs
- Rating
- 4.00 of 5 (34 ratings)
Food groups
- Grains: 1/2 ounces
- Protein Foods: 1 1/2 ounces
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 6 cups water
- 1/3 cup brown rice, uncooked
- 3 low-sodium beef or chicken bouillon cubes (or 1 tablespoon low-sodium bouillon powder)
- 1 tablespoon oregano
- 8 ounces 90% lean ground beef (or turkey or chicken)
- 1 medium tomato, finely chopped
- 1/2 medium onion, peeled and finely chopped
- 1 large egg
- 1/2 teaspoon salt
- 2 cups fresh vegetable mix, chopped (carrots, celery, and spinach)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- In a large pot, combine water, rice, bouillon cubes, and oregano.
- Bring to a boil over high heat.
- Stir to dissolve bouillon.
- Reduce heat to low and simmer.
- Meanwhile, in a large bowl, mix ground meat, tomato, onion, egg, and salt.
- Form into 12 meatballs.
- Add meatballs to broth mixture and simmer 30 minutes.
- Add vegetables.
- Cook 10 to 15 minutes or until meatballs are cooked and rice and vegetables are tender.
- Serve hot.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 246.66 |
| Total Fat | 6.53 g |
| Saturated Fat | 2.33 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 84.59 mg |
| Carbohydrates | 30.39 g |
| Dietary Fiber | 5.87 g |
| Total Sugars | 4.85 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 16.42 g |
| Calcium | 81 mg |
| Potassium | 465 mg |
| Sodium | 421.74 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 3 mg |
| Magnesium | 63 mg |
| Phosphorus | 225 mg |
| Selenium | 16 mg |
| Zinc | 4 mg |
| Vitamin A | 224 mcg |
| Vitamin B6 | 0.3 mg |
| Vitamin B12 | 1.2 mcg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 33 mcg |
| Folate | 44 mcg |
| Thiamin | 0.2 mg |
| Riboflavin | 0.3 mg |
| Niacin | 5 mg |
| Choline | 106 mg |
Recipes you may also like
- Fried Rice
- Spinach Rice Salad
- Whole Grain Strawberry Pancakes
- Grilled Shrimp with Cantaloupe Avocado Salsa
- Spinach and Meat Cakes
- Leaf Finger Salad
- Cheesy Chicken, Broccoli, and Rice Bake
- Turkey Stew
Source
Recipe by: California Champions for Change Lunch Recipes — California Department of Public Health — Network for a Healthy California
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/meatball-soup. Federal works are public domain in the United States.