Spinach Rice Salad
Try this hearty, cold rice salad that could be served with fresh fruit and your favorite protein foods.
- Yield
- 4 Servings
- Serving size
- 1/4 of recipe
- Rating
- 3.29 of 5 (35 ratings)
Food groups
- Grains: 2 ounces
- Vegetables: 1/4 cups
Ingredients
- 1/2 cup Lite Italian Dressing
- 2 teaspoons reduced-sodium soy sauce
- 1/2 teaspoon sugar
- 3 cups cooked brown rice, chilled
- 2/3 cup fresh spinach, washed and cut into thin strips
- 2/3 cup sliced celery
- 1/2 cup green onion, thinly sliced (including tops)
- bacon bits (optional)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Combine dressing, soy sauce, and sugar.
- Stir into chilled rice.
- Cover and chill salad.
- Add spinach, celery, and onion before serving.
- Shake on bacon bits if desired.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 246.55 |
| Total Fat | 7.25 g |
| Saturated Fat | 1.25 g |
| Monounsaturated Fat | 3 g |
| Polyunsaturated Fat | 3 g |
| Linoleic Acid | 3 g |
| α-Linolenic Acid | 0.3 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.43 mg |
| Carbohydrates | 39.93 g |
| Dietary Fiber | 3.11 g |
| Total Sugars | 1.52 g |
| Added Sugars included | 1 g |
| Protein | 4.92 g |
| Calcium | 31 mg |
| Potassium | 259 mg |
| Sodium | 225.02 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 69 mg |
| Phosphorus | 170 mg |
| Selenium | 9 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 24 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0 mcg |
| Vitamin C | 4 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 1 mg |
| Vitamin K | 58 mcg |
| Folate | 35 mcg |
| Thiamin | 0.3 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 4 mg |
| Choline | 17 mg |
Recipes you may also like
- Meatball Soup
- Whole Grain Strawberry Pancakes
- Spinach and Meat Cakes
- Cheesy Chicken, Broccoli, and Rice Bake
- Old Fashioned Bread Pudding
- Red Beans and Rice
- Eggplant Stir Fry
- Brown Rice Pilaf with Sage, Walnuts, and Dried Fruit
Source
Recipe by: University of Connecticut
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/spinach-rice-salad. Federal works are public domain in the United States.