Herb Potato Salad
Dried herbs and spices make this zesty side dish a family favorite!
- Yield
- 4 servings
- Serving size
- 1/4 of recipe (145g)
- Rating
- 3.92 of 5 (542 ratings)
Food groups
- Vegetables: 1 1/2 cups
Ingredients
- 1/4 tablespoon salt
- 5 small potatoes (1 pound)
- radish (1/2 sliced, optional)
- 1/2 teaspoon basil (dried)
- 1/4 teaspoon thyme (dried)
- 1/4 teaspoon onion powder
- 3 tablespoons yogurt, non-fat plain
- 1 tablespoon mayonnaise, reduced calorie
- 1 1/2 teaspoons prepared mustard
- 1/2 teaspoon garlic (chopped)
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Scrub potatoes and cut into cubes.
- Place in medium saucepan and cover with water.
- Bring to a boil.
- Cover, reduce heat, and simmer 12 minutes or until potatoes are done.
- Drain.
- Mix dressing ingredients.
- Combine hot potatoes, dressing, radishes, basil, thyme, and onion powder.
- Serve hot or cold.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 179.87 |
| Total Fat | 1.19 g |
| Saturated Fat | 0.21 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 1 g |
| Linoleic Acid | 1 g |
| α-Linolenic Acid | 0.1 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.85 mg |
| Carbohydrates | 38.09 g |
| Dietary Fiber | 4.02 g |
| Total Sugars | 3.11 g |
| Added Sugars included | 0 g |
| Protein | 5.16 g |
| Calcium | 58 mg |
| Potassium | 964 mg |
| Sodium | 522.52 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 2 mg |
| Magnesium | 53 mg |
| Phosphorus | 144 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 3 mcg |
| Vitamin B6 | 0.6 mg |
| Vitamin B12 | 0.1 mcg |
| Vitamin C | 17 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 10 mcg |
| Folate | 51 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.1 mg |
| Niacin | 2 mg |
| Choline | 28 mg |
Notes
The mustard and seasoning make this a tasty potato salad. Try using new red potatoes for added color.
Recipes you may also like
- Fish with Spinach
- Fruit Cole Slaw
- Scalloped Potatoes II
- Tuna Veggie Antipasto
- Vegetable and Rice Skillet Meal
- Slow Cooker Lentil Soup
- Taco Soup
- Chicken Ratatouille
Source
Recipe by: University of Nebraska Recipe Collection — Staff from the University of Nebraska-Lincoln Cooperative Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/herb-potato-salad. Federal works are public domain in the United States.