Fruit Cole Slaw
Honey and vinegar give a sweet and sour twist to this fruit and cabbage cole slaw.
- Yield
- 6 servings
- Serving size
- 1/6 of recipe
- Rating
- 3.09 of 5 (78 ratings)
Food groups
- Dairy: 1/4 cups
- Fruit: 1/2 cups
- Vegetables: 3/4 cups
Ingredients
- 1/2 cabbage head (shredded - 2 quarts)
- 1 can fruit cocktail (15 ounces, juice packed, drained)
- 1 cup yogurt, non-fat plain
- 1 lemon
- 1/2 cup honey
- 1/4 cup vinegar
- 1 banana (sliced)
- 1/2 teaspoon salt
- 1/8 teaspoon black pepper
Directions
- Wash hands with soap and water.
- Shred cabbage.
- Combine all ingredients in a large bowl.
Nutrition per serving
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Total Calories | 181.03 |
| Total Fat | 0.29 g |
| Saturated Fat | 0.11 g |
| Monounsaturated Fat | 0 g |
| Polyunsaturated Fat | 0 g |
| Linoleic Acid | 0 g |
| α-Linolenic Acid | 0 g |
| Omega 3 - EPA | 0 g |
| Omega 3 - DHA | 0 g |
| Cholesterol | 0.82 mg |
| Carbohydrates | 43.68 g |
| Dietary Fiber | 2.96 g |
| Total Sugars | 38.99 g |
| Added Sugars included | 22 g |
| Protein | 3.87 g |
| Calcium | 121 mg |
| Potassium | 426 mg |
| Sodium | 248.28 mg |
| Copper | 0 mg |
| Iron | 1 mg |
| Magnesium | 30 mg |
| Phosphorus | 100 mg |
| Selenium | 2 mg |
| Zinc | 1 mg |
| Vitamin A | 13 mcg |
| Vitamin B6 | 0.2 mg |
| Vitamin B12 | 0.3 mcg |
| Vitamin C | 35 mg |
| Vitamin D | 0 mcg |
| Vitamin E | 0 mg |
| Vitamin K | 59 mcg |
| Folate | 45 mcg |
| Thiamin | 0.1 mg |
| Riboflavin | 0.2 mg |
| Niacin | 1 mg |
| Choline | 20 mg |
Notes
* Children under the age of one should not consume honey.
Recipes you may also like
- Scalloped Potatoes II
- Herb Potato Salad
- Fish with Spinach
- Tuna Veggie Antipasto
- Slow Cooker Lentil Soup
- Taco Soup
- Chicken Ratatouille
- Vegetable and Rice Skillet Meal
Source
Recipe by: Making It Fit: Piecing Together Your Food Needs — University of Vermont Extension
Published by: the U.S. Department of Agriculture (Center for Nutrition Policy and Promotion / SNAP-Ed) on MyPlate Kitchen at https://www.myplate.gov/recipes/fruit-cole-slaw. Federal works are public domain in the United States.